Hoppa till sidans innehåll

Äkta sommarorientering i U-ringen

18 JUL 2021 11:41
Vad innebär då det? Jo sol, värme, högt gräs, höga ormbunkar och många vägvalsdiskussioner!
  • Uppdaterad: 18 JUL 2021 11:41

Klubben har både deltagit och arrangerat under denna vecka så vi har verkligen bidragit till ett O-Ringen på hemmaplan. 

Tack Marie, Roger och Åke i OK Hedströmmen som kom med denna roliga idé och tack till alla som arrangerat och deltagit så att det blev en häftig orienteringsvecka tillsammans i distriktet. Nu ser vi fram emot en fortsatt fin sommar och en höst med fina och utmanande orienteringar.

Här kommer en sammanställning av vår vecka:

Måndag i Surahammar

6 Sten-Åke Holmberg Svårt Kort (42) 48:11:00 +7:25
7 Lena Larsson Svårt Kort (42) 48:32:00 +7:46
18 Nils-Erik Eriksson Svårt Kort (42) 01:00:41 +19:55
19 Göran Larsson Svårt Kort (42) 01:02:22 +21:36
21 Kenneth Jansson Svårt Kort (42) 01:04:08 +23:22
23 Inga-Britt Pettersson Svårt Kort (42) 01:05:19 +24:33
25 Gun Jansson Svårt Kort (42) 01:08:43 +27:57
33 Tanja-Birgit Söderström Svårt Kort (42) 01:16:24 +35:38
  Dennis Larsson Svårt Kort (42) ej godkänd  
  Lars-Olov Johansson Medel Kort (10) ej godkänd  
  Satu Larsson Medel Kort (10) utgått  

Tisdag i Hallstahammar

3 Malin Hedberg Gul 3,3 42:58:00 +6:38
4 Lena Larsson Blå 3,4 35:08:00 +7:53
4 Anton Källström Blå 4,6 37:43:00 +4:02
8 Sören Johansson Gul 3,3 01:09:29 +33:09
10 Mårten Källström Blå 4,6 43:46:00 +10:05
11 Sten-Åke Holmberg Blå 3,4 39:03:00 +11:48
13 Göran Larsson Blå 3,4 40:18:00 +13:03
17 Britt Eriksson Blå 3,4 42:13:00 +14:58
23 Christer Larsson Blå 3,4 47:40:00 +20:25
24 Kenneth Jansson Blå 3,4 49:46:00 +22:31
35 Peter Kraft Blå 3,4 58:03:00 +30:48
36 Tanja-Birgit Söderström Blå 3,4 58:31:00 +31:16
40 Gun Jansson Blå 3,4 01:14:29 +47:14
  Inger Lund Gul 3,3 ej godkänd  
  Lars-Olov Johansson Gul 3,3 ej start  

Onsdag i Sala

1 Samuel Jansson Mellan (32) 25:43:00  
1 Anton Källström Lång (70) 19:37  
5 Satu Larsson Kort (15) 19:17 +6:50
6 Inger Lund Kort (15) 23:36 +11:09
7 Evy Johansson Mellan (32) 32:11:00 +6:28
9 Karin Jansson Kort (15) 26:47:00 +14:20
9 Malin Hedberg Mellan (32) 33:19:00 +7:36
10 Dennis Larsson Mellan (32) 33:23:00 +7:40
13 Idun Ingvarsdottir Kort (15) 42:00:00 +29:33
14 Alice Blank Kort (15) 47:55:00 +35:28
14 Mårten Källström Lång (70) 25:24:00 +5:47
15 Tindra Törnevad Kort (15) 47:56:00 +35:29
17 Lovisa Hedlund Mellan (32) 39:49:00 +14:06
20 Gunilla Berglind Mellan (32) 42:51:00 +17:08
23 Wilma Larsson Mellan (32) 47:00:00 +21:17
29 Lotta Greén Mellan (32) 59:06:00 +33:23
32 Sören Johansson Mellan (32) 01:13:23 +47:40
37 Christer Larsson Lång (70) 32:05:00 +12:28
40 Johan Engvall Lång (70) 32:09:00 +12:32
44 Joakim Jansson Lång (70) 33:16:00 +13:39
46 Britt Eriksson Lång (70) 33:42:00 +14:05
52 Malin Ekman Lång (70) 35:17:00 +15:40
54 Gustav Karlsson Lång (70) 36:48:00 +17:11
55 Mattias Westman Lång (70) 37:16:00 +17:39
67 Tanja-Birgit Söderström Lång (70) 49:47:00 +30:10
  Henry Westman Lång (70) ej godkänd  

Torsdag i Fagersta

1 Göran Larsson Orange (17) 31:38:00  
3 Kenneth Jansson Orange (17) 36:33:00 +4:55
6 Sten-Åke Holmberg Blå Kort (30) 47:16:00 +11:49
7 Peter Kraft Röd (9) 01:03:45 +27:17
7 Gun Jansson Orange (17) 38:47:00 +7:09
14 Lovisa Hedlund Orange (17) 01:02:38 +31:00
16 Shanti Söderström Orange (17) 01:09:35 +37:57
16 Tanja-Birgit Söderström Orange (17) 01:09:35 +37:57
16 Lena Larsson Blå Kort (30) 57:02:00 +21:35
  Lars-Olov Johansson Orange (17) ej start  
  Malin Ekman Blå Kort (30) ej start  
  Britt Eriksson Blå Kort (30) ej start  

Lördag i Riddarhyttan

2 Göran Larsson Blå 3,1 (32) 33:50:00 +1:05
5 Satu Larsson Vit 1,4 (6) 17:01 +7:37
6 Samuel Jansson Orange 2,7 (27) 27:08:00 +5:36
6 Karin Jansson Vit 1,4 (6) 23:06 +13:42
7 Joakim Jansson Blå 4,1 (45) 43:24:00 +15:02
9 Anton Källström Blå 6 (35) 50:10:00 +13:20
13 Jonas Larsson Orange 2,7 (27) 33:19:00 +11:47
14 Dennis Larsson Orange 2,7 (27) 34:25:00 +12:53
16 Christer Larsson Blå 4,1 (45) 47:31:00 +19:09
17 Malin Hedberg Orange 2,7 (27) 38:30:00 +16:58
18 Mårten Källström Blå 6 (35) 01:00:00 +23:10
22 Tanja-Birgit Söderström Blå 3,1 (32) 55:46:00 +23:01
24 Inger Lund Orange 2,7 (27) 01:07:30 +45:58
25 Lars-Olov Johansson Orange 2,7 (27) 01:07:45 +46:13
25 Lena Larsson Blå 4,1 (45) 51:46:00 +23:24
27 Sören Johansson Orange 2,7 (27) 01:18:04 +56:32
29 Sten-Åke Holmberg Blå 4,1 (45) 55:05:00 +26:43
41 David Söderström Blå 4,1 (45) 01:08:36 +40:14
42 Malin Ekman Blå 4,1 (45) 01:10:30 +42:08
Skribent: Lena Larsson
Epost: This is a mailto link
Våra sponsorer:
 
 Åkrahallen loggalit 
___________________________________
FriskaSala
Hittaut
VIKTIGT MEDDELANDE!
112app
SHE_165x165
  
 
 
 
 

Postadress:
Sala OK - Orientering
c/o Larsson, Hällby 102
73360 Västerfärnebo

Kontakt:
Tel: +46702834984
E-post: This is a mailto link

Se all info