Aktiviteter för ungdomar
Klubbens verksamhet:
Klubbens verksamhet kommer att ske på onsdagar kl. 18:00. När årets träningar startar avgörs av de yttre förutsättningarna gällande snö i terrängen.
Vid några tillfällen kommer vi att ha Familjedag vid Järndammsstugan. Planerade dagar är 31/1, 14/2 och 14/3. Lördagar 10:00-12:00.
Lovaktivteter:
Sportlovet vid Järndammsstugan. Labyrint-OL och stugan öppen tisdag, onsdag och torsdag 10-14. Andra aktiviteter efter väder.
Höstlovet bjuder som vanligt på spök-OL på onsdagskvällen. Kom om du töööörs....!
Flitligan:
Vi planerar även att göra förändringar i Flitligan och det kommer det mera information om längre fram. Titta gärna i senaste numret av Orienteraren och läs artikeln om Göteborg Majorna och deras upplägg för ungdomsserien.
Gemensamma aktiviteter i distriktet:
Vid årsmötet för Västmanlands Orienteringsförbund fastslås kalendern för 2026. I klubben kommer vi att stötta våra ungdomar som vill delta i ungdomsträningar i distriktet, VPT, tävlingar i Västmanland och i Rikslägret. Stafetter är också något som vi vill lyfta fram.